Dimark Sp. z o.o.

Transportery powietrzne

Dimark Sp. z o.o. to nowoczesna firma, której obszarem działania jest projektowanie i wykonywanie systemów transportu wewnętrznego oraz przenośników w liniach automatycznych i półautomatycznych. 

Jedną z naszych specjalności jest projekt i produkcja transporterów powietrznych, przystosowanych do transportu butelek PET w liniach technologicznych rozdmuchu i rozlewu.

Cechy wyróżniające nasze transportery:

- Konstrukcja nośna transportera wykonana ze stali nierdzewnej o grubości 3 mm, dodatkowo wewnętrznie wzmocniona;
- Materiał wykonania z atestami do zastosowania w przemyśle spożywczym;

- Materiał wykonania światowej klasy spełniający najwyższe normy;

- Płynna regulacja rozstawu oraz wysokości band prowadzących butelki (konstrukacja dostosowana do transportu butelek PET o maksymalnej szerokości 112 mm, jak również butelek z szeroką szyjką, typu ”big łyk”);
- Regulacja wysokości transporterów +- 50 mm za pomocą nóżek regulacyjnych wykonanych z rur kwasoodpornych oraz tworzywa sztucznego;

- Projekt i wykonanie zgodne z europejskimi wymogami bezpieczeństwa i jakości.

System ABFS ( Automatic Bottles Flow System) stosowany na wentylatorach reguluje siłę wydmuchu powietrza z wentylatora. W czasie normalnej pracy linii transporterów powietrznych, przepustnica regulująca siłę wydmuchu powietrza z wentylatora, znajduje się w pozycji zamkniętej. W przypadku przepełnienia butelek na maszynie rozlewniczej, bądź jej awarii i następnym rozruchu, przed maszyną tworzy się tzw. „ściana” butelek. Po 3 sekundowym postoju butelek na transporterach, czujniki umieszczone pod każdym z wentylatorów, aktywują ruch siłownika systemu ABSF, powodując tym samym zmianę położenia przepustnicy, a tym samym większy wydmuch powietrza z wentylatora i start butelek na transporterze.

Rodzaje sterowania systemem ABFS:

a) sterowanie pracą wentylatora przy pomocy falowników,
b) z użyciem siłowników pneumatycznych,
c) sterowanie ręczne

Wymierne korzyści z zastosowania naszych systemów ABFS:

- regulacja siły nadmuchu powietrza poprzez jej dostosowanie do natężenia przepływu butelek;

- „spokojny” transport butelek;

-  zmniejszenie odkształceń i niszczenia butelek podczas transportu;

- systemy przystosowane do butelek niskogramowych.

Stosowane wentylatory promieniowe o mocy 2,2kW wykonane są z blachy stalowej. Dodatkowo do każdego wentylatora dołączany jest filtr kaskadowy wykonany z włókien poliestrowych, zapewniający 93% skuteczność filtracji pyłów.

Korytka kablowe (siatkowe lub pełne) umieszczone mogą być przy transporterach lub na specjalnym uchwycie nad transporterami – zależnie od potrzeb Klienta.

Zwrotnica butelek stanowi niezbędny zespół do zrealizowania procesu kierowania strumieniami butelek poruszających się w ciągu transporterów pneumatycznych. Używana jako zejście transporterów powietrznych z dwóch linii w jedną linię lub jako rozejście jednej linii w dwie linie.

Działanie urządzenia polega na zmianie toru poruszających się butelek dzięki elementowi ruchomemu w kształcie języka. Element ruchomy ma możliwość obrotu wokół osi, przez co przełączanie realizowane jest między wejściowymi prowadnicami ślizgów a wspólnym wyjściem zwrotnicy. Sterowanie elementu przełączającego biegiem strumienia butelek poruszających się w ciągu transporterów pneumatycznych realizowane za pomocą siłownika pneumatycznego o odpowiednim skoku. Element przełączający może pracować tylko w dwóch skrajnych położeniach. Na wyjście zwrotnicy mogą być kierowane strumienie butelek naprzemiennie z toru wejściowego numer 1 albo 2.

Bramka zrzutowa, gwarantuje bezpieczeństwo działającego wydmuchu, w przypadku awarii którejkolwiek z maszyn w linii i przepełnieniu butelek na transporterach powietrznych.